Výlet devátý: Toruń

Jak už jsem psala, Toruň mě překvapila (v češtině je rodu žeského, v polštině mužského). Jeli jsme tam vlastně tak trochu náhodou. Při plánování Pavel navrhnul, abychom přespali jednu noc někde mezi Gdaňskem a Varšavou, a Toruň z toho vyšla jako ideální místo.
Kostel sv. Jakuba, jeden z mnoha ve městě. Patří k těm menším.
Zbytky křižáckého hradu na řece Visle
Na hlavní vlakové nádraží je to přes Vislu. Kdysi přes ní v těchto místech vedl most, dnes však nestojí, a tak se cesta na vlak pořádně protáhne. Naštěstí zde ale ještě pořád jezdí převozník, díky jehož bárce jsme si cestu o hodně zkrátili.
A jako bonus krásný výhled na město z druhého břehu.

Konečně nám vyšla večerní procházka. Město bylo krásně nasvícené. Právě ten večer jsem kouzlu Toruně propadla a těšila se, až vše uvidím i za denního světla. Náhodou jsme natrefili i na zpívající fontánu (není to ta na fotce), která tryskala a svítila přesně do rytmu hudby. Video se mi bohužel nějak špatně uložilo, takže z něj není vůbec nic. 😦
Na fotce nahoře budova Univerzity Mikuláše Koperníka.
Další Krzywa wieża. Tentokrát v Toruni.
Město je plné různých sošek či laviček, které slouží jako pomníky slavným rodákům. Za mě rozhodně velké plus. Lepší než žulové sochy s bronzovými deskami.
A pejskovi s kloboukem jsem neodolala. Je to pejsek profesora Filutky.
Kostely jsou v Toruni velkolepé. Až je s podivem, kolik jich tu bylo vystavěno. Kromě městské katedrály jsou to hlavně bývalé řádové kostely.
Spousta kostelů má barokní interiéry, ačkoli zdivo je nádherně gotické. V mnoha případech se během rekonstrukcí podařilo pod vrstvou omítek najít původní gotickou figurální výmalbu (pro zájemce foto na Rajčeti).
Výšin věží lidské oko nedohlédne.
To byla Toruň letem světem v největší možné zkratce. Více fotek nahrávám na Rajče.

7 komentářů: „Výlet devátý: Toruń

  1. O Toruni vím jen, že je tam univerzita. Na fotkách vypadá působivě, cihlová architektura je pro baltské země typická a opravdu krásná.Křižácký hrad? To je také nějaká polská specialita? Dalším je mohutný křižácký hrad Malbork, který je dokonce na seznamu UNESCO.

    To se mi líbí

  2. [1]: Celé severí Polsko bylo ovládáno řádem německých rytířů, takže těch hradů je mnoho. Nejslavnější je právě Malbork (fotky příště, vážně skvostná záležitost). Toruńský nevelký hrad byl postaven v roce 1231, jenže město se brzy rozrostlo a zapojilo se do válek proti rytířům. Nakonec se mu podařilo se zbavit nadvlády a v polovině 15. století měšťané hrad pobořili.

    To se mi líbí

  3. [4]:Parádní, parádní. Až překvapuje, že je v něčem tak titěrném je něco tak krásného. A perníčky jsou třešničkou na dortu. A už vím, proč zrovna tady, kde se narodil Koperník, vyrabí perník. KOperník (OK, polsky to nesedí, ale stejně to nemůže být náhoda) [3]: Ty sošky jsou něco, co na poslkých městech miluju! Skoro všude nějaké jsou. Teď se s tím začíná i u nás – socha Nikolase Wintona v Praze je v podobném duchu. Myslím, že je to lepší, než deska na domě, kterou každý přehlédne. Takhle si člověk může s oním člověkem podat ruku, nebo si k němu sednou na lavičku,.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s