Výlet devátý: Warszawa

Překulil se týden a je tu zase volné pondělí. A protože za chvíli odjíždím zase k našim severním sousedům, musím se pochlapit a konečně zpracovat všechny fotky z dovolenky. A začnu Varšavou…
Když jsem se teď před pár dny bavila s kolegou o Varšavě a říkala mu, že nechápu předsudky o ošklivém městě, nemohl mi uvěřit, že Staré město varšavské je v UNESCO. Vím, že je postavené po válce téměř od nuly, ale právě o to je fascinující ta autentická atmosféra.
Nahoře vidíte náměstíčko za katedrálou při ulici Kanonia se starým prasklým zvonem.
Konečně nám vyšlo počasí. Byl jeden z těch dní, kdy je přesně tak akorát na procházky městem.
O uličky a zákoutí není nouze.

Symbolem města je Syréna. Tato stojí na náměstí Stary Rynek. Všimněte si té láhve od vodky… ani o pouliční humor také není nouze.
Pohled na Královský zámek (Zamek Królewski) nás přivítal i vyprovodil ze Starého města.
Myslím, že Varšava je jedno z nejbližších měst, kde se našinec může obdivovat mrakodrapům. Pavel měl přání vidět takový ten slavný, postavený alá New York, takže jsme zamířili právě tam.
Jak vidno, v tuto odpolední hodinu už nás zase začalo zrazovat počasí. Naštěstí z toho ale nebyly nějaké průtrže mračen.
Pałac kultury i nauki je nejvyšší budova v Polsku. Pokud tedy bereme v úvahu i výšku antény. Bez antény je to SkyTower ve Wrocławi. Ačkoli si architekt vzal za vzor New York, impulz k výstavbě dal samotný soudruh Stalin. Asi oba by nás lákala i prohlídka luxusních salónů a pokojů uvnitř, ale vstupné bylo vážně nekřesťanské. Jenom vstup na vyhlídku byl tuším v přepočtu asi za 150 Kč.
Kolem tohoto Stalinova dárku se nacházejí další výškové budovy. Poněkud tradičnější.
Na konci dne jsme vyrazili do parků. Nejreprezentativnějším parkem jsou Łazienki. Královská rezidence je úchvatná. Čistý klasicistní styl, luxus, staré stromy, květinové záhony, fontány…
Panorama se Starou Oranžerií
Palác na vodě, též někdy Palác na ostrově
Opeřený manekýn s bohem hojnosti před Palácem na vodě
Z posledních sil jsme metrem zajeli k pomníku Varšavského povstání.
Budova Nejvyššího soudu vedle pomníku. Kdysi se tu nacházela jedna z bran do židovského ghetta.
Pavel se mě ptal, jestli jsem spokojená s tím, co jsme viděli (protože celou dovolenou jsem kňourala, že jsem neviděla tohle a tamto… mám prostě pořád pocit, že čas plyne neúprostě proti mé zvídavosti). Ano! Za jeden jediný den jsme opravdu stihli vše zásadní. Kdybych měla ve Varšavě strávit víc času, chtěla bych navštívit ještě židovský hřbitov i sousední velmi starý křesťanský, chtěla bych do pár muzeí, neuniklo by mi nic… ale pod tím pomníkem jsme se sotva vlekli zpět na metro a bylo jasné, že další cíl se jmenuje Hostel.
Doufám, že se mi podařilo zbořit mýtus o hnusném vybombardovaném městě…
Za pár okamžiků se pustím do fotek z Toruně. Takže prozatím pěkné a klidné pondělí. 🙂

6 komentářů: „Výlet devátý: Warszawa

  1. Varšava je vedle Krakova trochu opomíjená, ale krásných míst je tam opravdu dost. Nejvíc se mně líbí právě park Lazienki (tomu bych chtěl někdy věnovat samostatný článek) a zámek Wilanow.Ten Stalinův dárek mnoha Polákův pije krev a stále se objevují požadavky ho zbořit. Jenže bylo v němu utopeno tolik peněz a má tak komplexní využití (od kultury až po telekomunikace), že k tomu asi nedojde.

    To se mi líbí

  2. [2]: Myslím, že zboření by nikdo neprosadil, vždyť na tom i pěkně oškubávají turisty a je to jeden ze symbolů města.No, myslím, že ta opomíjenost pramení právě z představy absolutně zničeného města po válce. O Krakově každý ví, že byl ušetřen. Musím ale přiznat, že Krakov je kráááásný a Varšava ho prostě nedožene.

    To se mi líbí

  3. [5]: A to vznikla fakt omylem, protože mě zaujaly hlavně ty barvy omítek. Dámy jsem objevila až, když jsem se na to dívala v počítači. [4]: To je právě na Polsku fascinující. Člověk je pořád příjemně překvapen.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s