Výlet devátý: Gdynia, Hel, Gdańsk

Čas letí rychleji, než bych si přála. V neděli odjíždím na měsíc na praxi do Polska – poslední fáze mého polského dobrodružství. Budeme kopat mezolit kdesi v Západopomorském vojvodství. A tak se teď – naposledy – vracím k dovolené. Bystrý čtenáč už postřehl, že jsem s fotkami začala od konce. Poslední článek je tedy vlastně první částí dovolenky. Baltské moře!
Gdaňsk. Lokalita mnoha lidem známá, netřeba blíže představovati. Svobodné město Gdaňsk – tenhle slogan odráží nejen historické postavení nejslavnějšího hanzovního města, ale i gdaňské loděnice a Solidaritu. Jestli jsou Poláci na něco pyšní, tak je to právě Solidarita.
Typické jeřáby gdaňských loděnic.
Dole pod nimi je náměstí Solidarity s pomníkem. Pro ten šílený déšť jsme tam ale nešli. A tak mám jeřáby jen z dálky.
Nyní pár fotek z města focených ve chvíli, kdy zrovna nepršelo. Nenechte se proto zmást. Vážně nebylo pěkné počasí.
London Eye v gdaňském vydání.
Mariánská katedrála – obří cihlová stavba. Impozantní a nevyfotitelná v celkovém záběru.
Hlavní náměstí – Dlugi Rynek lemovaný kavárnami, květinami a stánky se suvenýry. Za deště je smutnou promenádou zmoklých turistů. V pozadí věž radnice.

Nejznámnější pohled na město – nábřeží řeky Motlavy s hanzovními domy, jeřábem a výletními loděmi.
Suchozemci jako jsme my dva jsou zákonitě fascinováni mořem, loděmi a majáky. Myslím, že kdyby člověk chtěl, mohl by nafotit celou sbírku baltských majáků, neboť na mnoha cedulích se jimi Poláci chlubí. A jsou to krásné, většinou romantické stavbičky z cihel. My jsme viděli jen dva. A na ten v Gdňasku jsme i vystoupali!
Moc romanticky to nevypadalo, ale výhled byl nádherný – celá Gdaňská zátoka jako na dlani.
Gdaňská zátoka pod tíhou dešťových mračen.
I na pláži nás dohonila dešťová mračna.
Na den, kdy mělo být (a asi i bylo) nejlepší počasí, jsme si naplánovali výlet na poloostrov Hel. Takový ráj mořských chalupářů a školních výletů. Nutno však dodat, že malebné městečko Hel, stojí za návštěvu. Hlavně díky své prázdninové pohodové atmosféře. Nikdo zde nikam nespěchá. Ani čas vám tady na konci světa totiž neuteče.
Gdaňská univerzita zde provozuje Fokarium – tedy jakousi záchrannou stanici pro malé lachtany, kteří zde žijí i ve volné přírodě. Za 5 zlotých se můžete na ty roztomilé tvorečky podívat.
Moře na Helu
Maják helský
Cestou z Helu jsme se ještě zastavili v Gdynii. Dlouho to byla jen malá rybářská osada, proto tohle město nemá žádné historické centrum. Později zde byl zřízen mamutí přístav a dnes se zde tak koncentrují sídla společností zabývajících se lodní dopravou a obchodem. Luxusní obytný mrakodrap nad mořem s vlastním jachtovým přístavem to jen potvrzuje.
Tzv. Sea Towers
V přístavu kotví i několik historických lodí, která zvou návštěvníky na prohlídku. Nejsou to jen plachetnice, ale také třeba válečné lodě a další zajímavosti. Jen nesmíte přijít v pondělí – to je zavřeno.
Tak. A je to. Letem světem skrz naší dovolenou v Polsku. Všechny fotky jsem nahrála na Rajče, kdo by měl tolik trpělivosti a chtěl by si to projít, přidávám odkaz. Zároveň tam najdete opáčko všech polskovýletů.
Přišla jsem také na strašlivou věc. Ještě jsem vám neukázala všechny trpaslíky Wroclawánky. Pár jich ještě spí v počítači. Budu se snažit do neděle, než odjedu, je ještě všechny ukázat.
Děkuji všem za blogové spolucestování. A omlouvám se všem za poněkud nárazovou blogovou aktivitu. Začala jsem s akcí diplomka, a to je, asi nemusím nic říkat, akce všepohlcující a všeobjímající.

10 komentářů: „Výlet devátý: Gdynia, Hel, Gdańsk

 1. Páni, nikdy bych neřekl, jak může být Polsko krásné. Možná, že počasí pro vás nebylo ideální, ale upřímně, mně by tohle počasí naprosto vyhovovalo – dodává všemu mnohem pěknější atmosféru 🙂 Fotografie jsou úchvatné, naprosto mě navnadily, abych si udělal výlet do Polska 🙂

  To se mi líbí

 2. Veki, koukám, jak je v Gdańsku krásně. Zažili jste toho opravdu hodně, líbí se mi historické lodě, majáky, ale i mračna na pláži. Hanzovní domy mluví svou historií, ta lodˇ na příč je moc krásný záběr Veki.

  To se mi líbí

 3. [1]: To by neřeklo hodně lidí, taky jsem tomu moc nevěřila. Snažím se tu bořit mýty o Polsku jako nezajímavé zemi Tak jsem ráda, že se daří. Opravdu je tam co k vidění. Díky moc![2]: Hodně, hodně. A všechno bylo fajn a nějak se toho nemůžu nabažit. Díky moc!

  To se mi líbí

 4. Honza49

  Veki, ta poslední fotka – ten trojstěžník není historická loď, je to Dar Pomorza, to je školní loď, sice už má nějaký pátek, ale historická určitě není. Ps. Předvčírem jsem se vrátil z Gdańska. Chtěl jsem i na Hel, ale tam už jsem to nestihl. Gdańsko mne nepustilo, musel jsem tam zůstat dýl, než jsem si naplánoval.

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s