Zápisky z archeologické praxe I.

Tak jsem se rozhodla, že budu smolit nějaké deníčkovské zápisky i takhle provizorně má mobilu. Fakt pakárna, ale už teď, v den příjezdu mám spoustu postřehů.
3.8.
Do Wrocławi jsem vyrazila o den dříve, neboť sraz byl ráno o osmé, a to vážně nic nejede. Ubytovala jsem se v hostelu Absinth. Umím si ale vybrat, fakt že jo! Hostel je hned vedle kina, kde byl jakýsi filmový festival a veselí milovníci filmů byli hluční až do rána.
Cesta sem, do Wierzchowa na severu Polska, byla zajímavá. Ve všech slova smyslech, které si jen umíte představit. Učitel v jednu chvíli vysvětloval, co zajímavého se nám míhá za okny auta a v druhou chvíli jel stovkou po úzké lesní silnici. Čím víc cedulí o tom, že je cesta ve špatném technickém stavu jsme minuli, tím šílenější ta cesta byla. Zpomalení si vynutila až cedule Pozor zubři! Zkrátka zubrům a čápům tady nikdo neublíží.
Bydlíme na pravém polském venkově. Studený dům s chlívky, velkými psy, kamny na dřevo a všemi dalšími roztomilostmi… Idylka.
Jedna slečna hned dvakrát po sobě volala mamince, že to tu smrdí a že chce domů. Doslova. Další mě donutila udělat si společné selfie. Naše hlavy jsou veselé a na pozadí nářadí připravené na odvoz.
Slečny, všechny tři, mají zavazadla tak velká, že je neunesou. Tolik věcí jsem s sebou netáhla ani na celý semestr. Jsem – už zase – největší exot s normálně velkým batohem a „otrhaným“ oblečením. Po přednášce a praktické ukázce svetříku za 50 zlotých nevím odkud, si připadám jako vidlák.
4.8.
Ráno jsem měla pocit absolutního zmatení. Proč ty lidi sakra mluví divně? Vážně budu potřebovat ještě pár probuzení, abych zvládla ranní polskou kanonádu své lehce pošahané kolegyňky, která ráno chtěla zabíjet kohouta, protože si dovolil kokrhat.
Už chápu, proč jim ty praxe trvají celý měsíc. Dneska jsme totiž skoro nic nedělali – jen obešli lokalitu a naměřili 5 bodů do GPS. Večer budeme připravovat nářadí. Vau! Tak zvaná příprava na přípravu.
Ve vesnici je mini sámoška, překvapivě i pošta. Vlak tady ale zrušili před 20 lety a autobusovou zastávku jsem ještě neviděla, tak doufám, že se odtud bude dát dostat na výletík
Je tu ale krásně, to byste museli vidět to zralé obilí, jak šustí ve větru a ty čápy, jak si krouží nad sklizeným polem… idylka.
5.8.
Dnes jsme téměř celý den chodili s nivelákem. Nejbližší nivelační bod jsme nenašli, bo byl zřízený už v roce 77 a od té doby neudržovaný. Tak jsme se museli spokojit s bodem asi 4km daleko. A od něj pěkně po ne více než 50m až na lokalitu… Nebyla to sice úplně zábava, ale jsem ráda, že jsme zo prošli. Takhle klasicky po staru jsem ještě lokalitu nevyměřovala. V cíli přišla na řadu i totálka. Úspěch dnešního dne = zaměřená jedna sonda ze tří.
Všichni na mě blbě čumí, když řeknu, že se jmenuju Věra. Ale to je ukrajinské jméno, ne? Co pořád všichni mají s těmi Ukrajinci? Včera jsme ilegálně seděli před obchodem s pivem (tu se nesmí venku pít), neboť místní obec nemá hospodu (!!!!) a kluci prozradili, že nejsem Polka. Ok. Všichni místní pivopovaleči se chtěli seznamovat a mezinárodně se družit. Je mi zima, jdu spát, oznámila jsem a nechala místní strejce, ať si to dopijí se svými spoluobčany.
7.8.
Kopeme. Už jsem skoro pod ornicí. Myslím, že ornici jsem ještě nikdy ručně neskrývala. Moc jsem toho v ní nenašla, ale něco jen přece. Tak mě uklidňuje, že ten boj s kořeny, brouky, žížalami a všemi možnými larvami, nebyl zbytečný.
Naučila jsem holky jazykolam o tři sta tři a třiceti stříbrných stříkačkách. Sranda.
Vím, že to pro vás není novinka, ale je takové vedro! Včera jsem to ještě přežila, ale dnes mi bylo tak špatně. Ležím, piju a mám pocit, že bouchnu, jak ze mě sálá teplo. Celý den na slunci! Zbytek vody jsem musela vylít, protože jsem si při napití opatřila jazyk. Počasí se nemá moc změnit, a tak v pondělí začneme s rozbřezkem, abychom alespoň tomu největšímu pařáku utekli. Dneska ale bylo nesnesitelně už o deváté…
Krásný víkend, kluci říkali, že pojedeme k moři, tak třeba nakonec bude i výlet! To by bylo super!

7 komentářů: „Zápisky z archeologické praxe I.

 1. Veki, mohu ti tedy říkat Věrko? Máš úžasný vypravěčský sloh. Ocitla jsem se tam s tebou a úplně vidím tu slečnu, co volá mamince…..jsi zřejmě velká optimistka, když o trampotách píšeš s humorem. No není ti asi do smíchu, ale tón je smířený, odevzdaný osudu. přeju ti., aby se víkendové koupání v moři vydařilo.

  To se mi líbí

 2. Veki

  [2]: Až mě ten optimismus někdy zabíjí! Ale vztekat se nad takovými prkotinami, je zbytečné. Vážně je to spíš veselé, a taky je v tom trošku autorské nadsázky.  Každopádně děkuji. [1]: Doufám, že to moře fakt bude. Balt má teď asi 17 stup., takže ideální lednička! Nevím, dost často to vypadá tak, že se.všichni dva dny o něčem dohadují a výsledku stejně nedojdou. Teď třeba všichni leží v posteli a já dostala vynadáno, že jsem vstala (prý správný Polák ještě nevstává. Smůla, nejsem Polák a správný už vůbec ne.) Jenže já jsem po dvanácti hodinách ležení už celá rozlámaná. Tak čekám, co bude Díky moc, krásné léto někde b chládku.

  To se mi líbí

 3. Při tvém vyprávění o studentce, která si stěžuje mamince, jsem si vzpomněla na příběh mého kamaráda. Jednou nám takhle vyprávěl o svém lyžáku v 7. třídě, kdy jeden kluk bydlící s ním na pokoji volal po každém jídle mamince, kolik toho snědl. To by ještě docela šlo, kdyby jí nevolal i na záchodě a neříkal jí detailně, jakou má právě stolici. Tak ať to moře klapne! 🙂

  To se mi líbí

 4. Tak to ti přeji pevné nervy se zhýčkanými kolegyněmi (taky jsem se pobavila ) i sílu zvládnout praxi v těch vedrech, musí to být šílené. Moc vám ten Balt závidím (pokud tam tedy vyrazíte), ale hledala jsem si vás na mapě a koukám, že to tam máte asi ještě kus cesty…Za 14 dní se tam možná uvidíme

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s