Wierzchowo – praxe, krajina a lidé

K mému překvapení mám z praxe fotek jen pomálu. Pro blog jsem udělala výběr, všechny tradičně najdete na mém Rajčeti.
Brzy ráno byla pracovní morálka vždy tak trochu nahnutá. Ale nikdo nemohl říci, že by nepracovaly. Jen se přepnuly do „relaxačně pracovního režimu“. Tohle je moje nejoblíbenější fotka z celého výzkumu. Tyhle dvě správně střelené holky mi budou chybět.
Předposlední den na výzkumu propršel. Z návršíčka nad jezerem, kde jsme kopali, byl rozhled do kraje. Mohli jsme tak pozorovat mračna, jak se na nás valí. A zrovna v ten den se valila…
Odpolední procházky do polí, byly kouzelné. Všude kolem to vonělo pozdním létem, jako by nám ta pole chtěla říci, ať se radujeme ze slunce, že brzy přijde déšť a podzimní neduhy.
Byli jsme v krajině ledovcových jezer. Průzračně čistá voda a svěží vzduch. Posezení na převrácené pramici.

Na procházky jsem chodila i sama, především v době, kdy zapadalo slunce. Vzduch už nebyl tak horký, měkké světlo hladilo a člověk si mohl vychutnat všechny ty dojmy, které s večerní krajinou přicházejí.
Povídala jsem o exkurzích na gótské pohřební a kultovní lokality. Samozřejmě mám pár snímků. Ale jen pár, bylo to „super tajné“, takže vlastně nemůžu ani prozradit názvy míst.
Doufám, že rozeznáváte kameny ležící v kruhu. Kámen vlevo je středová stéla. Tyto kruhy nebyly původně pohřební, ale později byly některé narušeny stavbou mohyl s kamennou konstrukcí a stélou na vrchu.
Jedna ze zachovalých a dnes ještě stále stojících stél.
A o den později nás čekal úžasný gótský mohylník. Všechny mohyly jsou bez kamenného pláště. Lokalita dokonale chráněná – nachází se uprostřed vojenského prostoru.
Některými úseku vojenského prostoru vedou turistické trasy. Jedna jde i přes železný most, který přesto, že dostal hrdé jméno „Železný orel“, neunese tank, a tak je jen pro pěší.
Nějak jsme neodolali prozkoumat rezavý tank u cesty.
Moje pěší výlety směřovaly na všechny strany, a tak jsem dorazila i do městečka Złocieniec. Prádlo tam suší v průjezdu do dvora.
V sousední vsi Osiek Drawski mají malebný kostel. A při cestě kříž, ozdobený květy. Poláci říkali, že je to májka, ale nevím, jestli se to vztahuje ke stejnému zvyku, jako májky české.
A závěrem? Snad jen, že brzké vstávání má jednu obrovskou výhodu – východy slunce. Ten vzácný okamžik, kdy světlo obletí krajinu a vše se probouzí. Ten okamžik, kdy šedí jeřábi vydají zvuk podobný pterodaktylům a vzlétnou slunci vstříc. Pokaždé mě to dojmulo.
A tím se ukončilo celé polské dobrodružství. Poeticky, v prostředí pravého polského venkova. Ve vsi, kde mají obrovský kostel, ale nemají hospodu. Ve vsi, kde jsou cesty dlážděny pazourky, které zde na své cestě zapomněl ledovec.
Krásný zbytek týdne, drazí spolucestovatelé.
Děkuji vám, že jste se mnou putovali po rozlehlé polské zemi.

6 komentářů: „Wierzchowo – praxe, krajina a lidé

 1. Moc krásně píšeš. Všechno v článku je zajímavé, hezky napsané a i fotky na rajčeti super. Tu stará bota je nález nebo dosloužilý průvodce některého archeologa? určitě sis přivezla nějaký pazourek. Dovedu si představit, jak krásně ti bylo, když ses procházela i sama.

  To se mi líbí

 2. To se někdo má, že se může v práci takhle natáhnout jako ty dvě! A Vekoušku na tom posezení u vody, vás nemohu najít, jste tam téměř ve tmě, tak si jdu pro baterku!

  To se mi líbí

 3. [2]: Ano, batoh byl poněkud težší, než při odjezdu. Stará bota ležela jen tak v prachu cesty, a tak jsem jí vyfotila. Čeho je svědkem, vážně nevím. Ještě čeká na svůj nový příběh![3]: No, nevím, možná sluneční brýle, ten ostrý přechod slunce/stín by nedělal dobře na oči. A baterka by možná nepomohla. [1]: Dlouho to také nikdo nepoznal, až místní lesník si všiml, že jsou ty kameny poněkud moc pravidelně rozložené.

  To se mi líbí

 4. [4]: To je úžasné. Dobrý postřeh. To jsem se jednou vypravila na jednu archeologickou zříceninu, kdybych nevěděla, že na daném místě něco skutečně stálo, tak bych si řekla, že je v lese pár šutrů

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s