Z deníku závodníka – 24 hodin před startem

A je to tady! O silvestrovské půlnoci na přelomu let 2014 a 2015 jsem si na hradní věži řekla, že se zúčastním legendárního běžkařského závodu Jizerské padesátky.
Závod se jezdí už mnoho let (letos je 49. ročník) jako připomínka tragické Expedice Peru, kdy pod kamennou lavinou pod Huascaránem v roce 1970 zahynulo 15 Čechoslováků. Z upomínkové akce pořádané několika přáteli se stal masivně navštěvovaný závod. Je mi trošku líto, že jsem moc mladá na to, abych zažila tu původní dobrovolnickou a nadšeneckou atmosféru. Dnes je to komerční byznys, ale i tak jde stále o tradici a něco, co jsem si jako letitý liberecký běžkař chtěla prožít.
A tak jsem se na to vrhla… letos kvůli špatným sněhovým podmínkám jedeme krizovou variantu na 4 x 4 km kolem Bedřichova, kde se navozil technický sníh. (A já trošku trpím, protože jsem zásadně proti kombinaci těžká technika – hory a proti myšlence „poručíme větru dešti a závod bude, i když není sníh“.) Ale na druhou stranu můžeme jet.
Tréning probíhal tak, že jsem vloni v únoru najezdila dost kilometrů na sněhu všemožné kvality. Taky jsem se podívala na loňský závod, abych si připomněla trasu (což je mi teď na prd, když se nejede v původním rozsahu). Ale jinak jsem si nedokázala udělat čas na proběhnutí venku, takže těch původních 50 km by byl asi masakr. Ale šílenec jsem dost velký a odhodlání, že to zajedu bylo obrovské. Těch současných 16 mi přijde v pohodě, ale víte jak to bývá… Neříkej hop, dokud nepřeskočíš. V mém případě dokud nedojedeš.
8.1. 24 hodin před startem
Byla jsem si vyzvednout startovní číslo, které je 4613. Ano, je to číslo pro hobbíky nejhorší kategorie. 😀 Zaznamenala jsem na Facebooku několik komentářů v duchu, že bychom se mi (hobbíci nejhorší kategorie) ani neměli vydávat na cestu, protože překážíme „elitě“. Inu, každý máme jiný důvod proč vyrážíme. Někdo si mastí ego, někdo prostě chce mít čistou radost z velkého závodu.
Sleduji fotky na facebookovém profilu závodu. Všichni mají slušivé super přiléhavé profesionální oblečky. Tak si říkám, ještě, že jedu až od půl sedmé večer. Bude tma nikdo neuvidí moje trapné hobbíkovské oblečení a retro pletenou čepku, kterou na lyže nosil děda, když mu bylo tolik co mně.
Sumasumárum: větší zoufalec snad nemůže existovat.
V hromadě téměř zbytečných letáků přibalených do obálky se startovním číslem je jeden, který mě fakt potěšil a který beru jako svou další výzvu. Určitě už znáte: mobilní aplikaci Pomáhej pohybem, která zaznamenává vaše pohybové aktivity a generuje za ně body, které se dají věnovat na nějaký prospěšný projekt. Za body pak nadace ČEZ rozdává peníze. Super věc. Když nezapomenete doma mobil…
A o strastech a slastech závodu zítra.
Letos jsem si na věži neřekla nic, ale plán už mám. Ale o tom zse někdy jindy…

9 komentářů: „Z deníku závodníka – 24 hodin před startem

 1. Přes 4000 závodníků na 4000 metrů? To jste si mohli stoupnout do řady a jen se navzájem tlačit     Ale teď vážně. Jsi dobrá,že jsi se do něčeho takového pustila jen se svým zaujetím.Já bych to maximálně ušel pěšky,ale na běžkách ani ránu Jsem zvědavý na pokračování tohoto dobrodružství. Tuším, že se ještě zasmějeme   

  To se mi líbí

 2. Mno, blázen jsi na to dost. Ještě štěstí, že nejsem v práci, myslím, že záchranka bude mít plné ruce práce.Nicméně přeju hodně štěstí, ať dojedeš bez úrazu. Kdyby ses nemohla dostat do Liberce, zavolej dědovi ať tě někde na cestě vyzvedne.

  To se mi líbí

 3. Obdivuji tě Veki,ale jak tě tu už hodně dlouho znám, vím, že jsi živel, tornádo, a to aby jsi byla chvilku v klidu, či odpočívala, to je při tvém rvavém mládí téměř Fata Morgána!

  To se mi líbí

 4. [1]: Nene, čísluje se průběžně všechny druhy závodů najednou (jedou se i kratší tratě, letos teda všechno na tom 4 km okruhu). Startuje nás vždy 400 najednou… to ale taky bude dobrý lečo. Mám trošku obavy ze sjezdu, vím jak někteří "profíci" jezdí hlava nehlava.[2]: Už to mám domluvený. [3]: No, poslední dobou tomu pohybu moc nedám. Scénář se blíží tomuto: práce – diplomka – spát, práce – diplomka – spát, práce – kurník je tu bordel = = úklid – spát, atd.

  To se mi líbí

 5. Nechybí ti humor, jsi odhodlaný člověk. Líbí se mi tvůj přístup k oblečení. Já jen obdivuju, že se tam ti lidi nepomlátí. Ve svém životě jsem se zúčastnila třech pro mne šílených akcí a to byly 2x padesáti km pochody a jeden dokonce 100 km za 24 hod. Ušla jsem 108 za 28 hod. A šla jsem to tenkrát s bráchou a tátou a tomu táhlo na padesát. Bylo to náročné beskydským terénem, ale zvládli jsme to. Byla to soukromá akce, ale máme o tom doklady. Už se těším na další pokračování. Moc bych ti přála, abys to elitě natřela. Ať žijou hobbíci.

  To se mi líbí

 6. [8]: Člověk někdy musí jít do něčeho šíleného, ale upřímně, tohle byla blbost. Kdyby se to jelo za normálních podmínek přes celé hory, tak bych si to stopro užila… ale když nenasněží, ani organizátor nemele.

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s