Dovolenka na konci léta I

Po stresovém konci léta jsme si jeli odfrknout na jih Moravy. Bylo to vážně naprosto úžasné. Měla jsem po státnicích a odešla jsem z práce, která mě stála víc sil než radosti. Mohla jsem to všechno uzavřít a otevřít kapitolu jihomoravského života. A je snad něco lepšího, než novou práci začít dovolenou?
Ubytování jsme našli v Perné, v chatě U Studánky na konci dědiny pod lesem. Je to dokonalé místo. Ideální pro větší partu, měli jsme to celé pro sebe, včetně zahrady s posezením. A jako bonus hned u domu studánka s výbornou chladnou vodou.
Ačkoli byla polovina září, počasí bylo skoro lepší než v létě. Dokonce jsme se ještě i smočili v Pasohlávkách v laguně. Nebylo to na nějaké opalování, ale trošku si zaplavat a zase rychle uschnout, to bylo osvěžující.
Lednicko – valtický areál nesměl chybět. Už jen proto, že jsme vlastně všichni byli nějak spojení s NPÚ a taková banda, když dojde na památky, tak to už je fičák. Chtějí všechno vidět, všechno vědět a vůbec jsou narušitelé té masy turistů.
Poprvé jsem se podívala do lednického skleníku. Kromě té neuvěřitelné zelené harmonie mě fascinuje stavba samotná. Třeba skleněné cihličky, ze kterých je skleník postaven, nebo úžasně provedené květníky nebo podlahové rošty…

Nechyběla prohlídka zámku. Tentokrát jsme byli v apartmánech, reprezentativní sály jsem viděla před 2 lety. A také jsme vyrazili k Minaretu. Aktuálně se na něm pracuje (prý ještě pořád a otevírat se bude někdy letos). A řeknu vám, ty salónky v mezipatře si obnovu zaslouží. Trošku jsme dělníkům nakoukli přes mříž pod ruce.
Možná se mýlím, ale mám pocit, že záhony v lednickém parku jsou každý rok jiné… mám pocit, že před lety byly do červena. Loni vévodila fialová.
Myslím, že schodišťového šneka na Minaretu si fotí každý… asi abychom pak mohli doma ukazovat, jakou máme fyzičku, že jsme vyběhli (jasně, že „vyběhli“) až nahoru.
Nakouknutí do salónku v Minaretu. Už se těším, až to bude hotové a výmalba bude zase jako nová.
Původně jsme chtěli jít do Valtic pěšky, ale jak to tak bývá, zasekli jsme se v Lednici příliš dlouho… nakonec jsme tedy přejeli auty. I tak jsme ve Valticích stihli až poslední prohlídku (omlouváme se, pane průvodce). Ale… byli jsme na ní jen my a dva další tuláci, kteří to dřív nestihli. Pan průvodce s námi laškoval. Doteď nevíme, zda si z nás dělal legraci, když z pokladny dostal echo „Hele, jsou tu z NPÚ.“, nebo zda takhle jeho prohlídky vypadají normálně. Každopádně jeho osobitý projev se tak nějak k té poslední podvečerní prohlídce hodil.
Znovu a znovu mě uchvacuje barokní souměrnost, to je prostě harmonie.
Panorama Valtic dokreslují věže kostela Nanebevzetí Panny Marie.
Hrála jsem si panoramatickým režimem a neuvěřitelně mě baví, jak to dokáže „roztancovat“ budovy.
Po večerech jsme samozřejmě využívali pergolu a gril na zahradě za chatou. Večer jsme zmapovali okolí a výsledkem bylo 5 litrů burčáku (fakt je super jezdit na Pálavu na konci léta) a rezervace degustace na další večer. Ten burčák nám ale vydržel až do konce dovolenky, na konci už ho nikdo nemohl ani vidět. Velké české oči a malý český žaludek (nebo výdrž?)
Ač jsem si myslela, že ten týden sfouknu jedním článkem, tak asi ne… ještě bude Mikulov, výstup na Sirotčí hrádek a hlavně objevná cesta zpátky. Tak vydržte do příště. 🙂

9 komentářů: „Dovolenka na konci léta I

 1. Před dvěma lety jsme také navštívili nádhernou zahradu, projeli se v lodičce po řece, koňským povozem po rozlehlém areálu, bylo to moc fajn. Jižní Morava je nádherná, a nejenom svými sklípky     

  To se mi líbí

 2. Jsem ostuda, ale Lednice-Valtice mi ještě chybí. Nějak si od jižní Moravy držím odstup, asi že mám takovou představu, že tam jezdí akorát Pražáci za vínem Ale když tam člověk bydlí/pracuje, je to hned jiné…Cheche, ano, jakmile se na pokladně rozkřikne, že má o prohlídku zájem někdo z NPÚ, to je hned tóčo Zajímají nás trasy, na které skoro nikdo nechodí, takže chudáci vypravují prohlídku jen kvůli nám…slečny brigádnice jsou nervózní, jako bychom je chtěli na něčem nachytat…asi jsme postrachem turistické sezony

  To se mi líbí

 3. lednicko-Valtický areál mne také nadchl. Jen jsem měla trochu obavy, jestli nás nepřekvapí na cestě z Valtic do lednic divoká prasata. Je tam sice kančí obora, ale rozrytá byla i turistická značka.Vstupní část do Valtického zámku jsem si s foťákem užívala. S každým schodem se odkrýval nový pohled. Interiér zámku jsme nenavštívili, ale do sklepa pod zámkem jsme vlezli. Takže už nepracuješ v Mikulově? Nebo jsem si to nějak popletla?

  To se mi líbí

 4. [5]: Přesně tak, znám to i z druhé průvodcovské strany. Nevím, jestli je lepší, když to člověk ví dopředu, nebo když se to dozví až po prohlídce. Nikdy člověk neví, jestli jsou to paní z kanclu, nebo nějací odborníci.[6]: Jojo, pracuju. Tahle dovolenka byla týden před nástupem do práce. Tak jsem to využila i k podepsání smlouvy a tak. A brzy jdu na mateřskou, tak mě zase čekají nové výzvy.

  To se mi líbí

 5. [5]: A s těmi Pražáky to bude asi tak, že tady se každému turistovi říká Pražák, zvlášť když je z Čech a zvlášť, když spadá do kategorie typického stádního turisty (čili muflona).

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s