Plánování pobaltské výpravy

Tak jo! Vděčím náhodě, že jsme se odhodlali a rozhodli se opět vyrazit k Baltskému moři. Poslední výpravu na sever Polska jsme podnikli na konci mého studia ve Vratislavi a už jsem o ní psala (zde proklik na článek). Tentokrát však do batohu musíme přibalit jedno batole, kterému v době dovolené budou již dva roky. Plánování takové batolácké výpravy je tak o trošku něčem jiném, než naše minulá výprava ve dvou. Zatímco naposledy jsme ubytování vybírali hlavně podle ceny, teď samozřejmě hrálo roli, zda bude místo dostatečně „baby-friendly“, místo návštěvy památek a muzeí musíme hledat místa, kde je bezpečné vyžití pro děti.
Kam se vůbec na tom dlouhém polském baltském pobřeží vrtnout?
Ačkoli je Gdaňsk naprosto boží (a chci tam znovu, znovu a znovu!), tak bydlet s malým dítětem ve městě, to určitě nechceme. V úvahu připadal poloostrov Hel (opět proklik na článek). Jenže to je taková nudle mezi mořem a mořem, a tak v případě horšího počasí chybí jiné vyžití v místě. A tak jsme se tedy poptali. Na tohle je Facebook zcela geniální parťák – neboť zde existuje množství rodičovských, cestovatelských, dobrodružných a jiných skupin, kde se lidé rádi podělí o své zkušenosti. Nakonec jsme posbírali několik tipů na vhodné lokality: Jantar, Dziwnów a Dziwnówek, Międzyzdroje, Władysławowo či Rowy… nakonec jsme dali na osobní zkušenost příbuzných a zaměřili se na Dziwnówek.
Helské pobřeží z roku 2015
Když už víme kam, tak zbývá ještě někam složit hlavu…
Nejjednodušší bylo hledat ubytování na booking.com. Od toho jsme se odpíchli. A pak na různých místních turistických a informačních portálech, které často nabízejí moc pěkné ubytovačky, které však nevyužívájí zprostředkovatelských služeb bookingu. V případě námi vybrané lokality je to například http://www.dziwnowek.pl. Vyselektovat několik favoritů bylo poměrně těžké. Protože jedeme dvě rodiny dohromady, bylo těch kritérií opravdu dost. Důležité kromě toho, jaké je okolí ubytování bylo i co všechno je vlastně v ceně. Někdy totiž byla v ceně opravdu jen ta postel a všechno ostatní bylo nutné si připlácet. Takže nakonec jsme si vybrali ubytování dál od pláže, ale zato s opravdu pěkným rozsahem služeb v ceně ubytování. Jestli jsme si vybrali dobře, či ne, to se teprve pozná.
Helské pobřeží z roku 2015
A taky jak se tam dostaneme…
Protože jsme ufouni, nevlastníme automobil. Právě teď teprve dostává celá výprava trošku šílený nádech. Protože kdo z vás dával o zeměpise pozor ví, jak velká je Polsko země. Takže dostat se z jihu na sever, není jako jet Intercity Praha – Brno. Zkušenosti s cestováním vlakem po Polsku mám, něco jsem se během Erasmu najezdila. Takže jsem nelenila a opět nastartovala web http://www.e-podroznik.pl a… no, řekněme to stručně… DÁ se tam dostat hromadnou dopravou. Nebo že bych obnovila své řidičské schopnosti, někde si půjčila auto a jeli bychom jednou jako normální lidi a ne jako divnorodina s obřím batohem a dítětem v zubech? Necháváme to otevřené. Protože Vesmír je zcela určitě na naší straně a zcela určitě do dopadne ke spokojenosti všech.
Jak to dopadne se dozvíme až na začátku léta…

18 komentářů: „Plánování pobaltské výpravy

 1. Tak taky bych měla respekt z cestování po Polsku vlakem. Podívat se k Baltskému moři je můj sen, vždycky mě více lákal sever než jih. Moře na jihu bych taky ráda viděla, třeba ze Slovinska, protože Slovinsko mě láká svou přírodou. Uvidíme, kam se o dovolené vrtneme.

  To se mi líbí

 2. Veki, fandím, přeju šťastnou cestu. Štěstí přeje připraveným a ty máš s cestováním zkušenosti. Je pravda, že chlapeček je na dalekých cestách novinkou, ale přece jen ne až takovou. Už máte za sebou nejednu cestu a tréning je důležitý. Díky internetu se plánuje docela dobře. Můj táta musel nakupovat mapy a všelijaké průvodce, nebyla tak vybavená infocentra jako dneska. A vlakové či autobuseové spoje si musel poctivě vyhledat nebo zajít na nádraží a za výpisy zaplatit. Já už také plánuji na internetu dovolenou, ale jen po Česku. Těším se na reportáže, protože to bude určitě dobrodrůžo. Tvoje články jistě mohou inspirovat mnohé mladé rodiny, aby se nebáli i s dětmi za zážitky.

  To se mi líbí

 3. Teda moc barvami předělaná stránka nehýří… Taky se těším na info, jak se vám dovolená vyvede, Flori má opravdu skvělý a dobrodružný dětství, škoda, že si to nebude pamatovat, tak hodně fotek…

  To se mi líbí

 4. Veki

  [1]: Mám po Polsku fakt hodně naježděno, tak mi to nepřijde jako problém. Spíš mě děsí ta doba, kterou ve vlaku musí strávit moje dítě, ve dvou letech zcela jistě neposedné. To je to, co mě trošku hlodá.[2]: Že bude o zábavu postaráno, to se nebojím. 😁😁 Jinak mám moc pěkného průvodce po Polsku v polštině, je to zároveň atlas, miluju mapy! I když dnes využívám hlavně mobilní aplikaci mapy.cz, i na Rhodosu posloužila. Ale ten pocit z papírové mapy, ten mě neomrzí.[3]: To s tím pamatováním, to je takový náš dospělácký úhel pohledu. Já si myslím, že ty děti to obohacuje vnitřně strašně moc, a to i přesto, že to prožívají teď a tady a v pozdějším věku si to nepamatují. Vystoupí z komfortní zóny, jdou nuceny se adaptovat, komunikovat, poznávat nové věci… To je za mě prostě rozvíjí bez ohledu na reálné vzpomínky. 😊

  To se mi líbí

 5. Sugr

  Jo a Vekoušku, tvůj původní vzhled stránky koukám je pryč…, tento je taky zajímavý, je tvůj, jsi šikula, tvůj nápad a je pěkný. Líbí se mi.

  To se mi líbí

 6. [5]: Má to obrovskou výhodu, že člověk nemusí řešit a hlídat ještě auto, na místě se dá půjčit. Ale samozřejmě to s sebou nese i to, že vše si člověk nese na zádech. No, alespoň si nezabalíme krámy. 😁[6]: Jojo, vlaky jsou úžasné. Jen současná politika tomu cestování nepřeje. Veliká část společnosti jezdí s velikou slevou a běžné jízdné podražilo opravdu o hodně. Opravdu se už finančně nevyplatí vlakem jezdit, auto vyjde líp.Díky moc. Tak veliká změna to není, leč velmi se blíží původní představě. 😊

  To se mi líbí

 7. Konečně! Konečně! Konečně! Sever Polska bylo celé moje dětství! A někdo dokáže ocenit, že Balt je úžasný! Moc ti děkuji. A můžu tě uklidnit, že s batolaty se to dá v pohodě zvládnout a nejenom s jedním Jo, jestli nemáte auto, čeká vás zajímavá výprava. Vlakem s Brna do Varšavy to byla kdysi vcelku zábava a to je o nějakých osm set kiláků míň než čeká vás tam nahoru na sever.Jestli nejsi dobrý řidič, obrň se trpělivostí, ale Poláci jsou vskutku země, která přeje rodinám, takže stačí nálepka "dítě v autě" nebo něco takového a mělo by to být v pohodě.Příště zkuste třeba Krynici, je boží.

  To se mi líbí

 8. [11]: Jo! My už jsme to jeli – do Gdaňsku, z Wroclawi (8 hodin přes noc) a bylo to v pohodě. Jsme z Liberce, takže pojedeme zřejmě opět do Wroclawi (je tu dobré spojení) a pak do Štětína, a pak místími spoji na místo určení. Necelých 400 km autem.Jací jsou řidiči jsem měla tu čest poznat, ale co se těch dětí týče, to bude něco nového.Jako studentce mi tam bylo hej, lidé otevření, sdílní a pohostinní.

  To se mi líbí

 9. [13]: Od té doby co jsou tam ty dálnice je to na sever mnohem lepší cesta. Pamatuju si, kdy ještě opravené nebyly nebo nebyly vůbec a noci strávené na vozovce spolu s polskými kamionáři byl pro mě coby školkáče taky zážitek Až budete na severu, doporučuju navštívit ty křižácké hrady jako Malbork nebo Frombork. Tedy, na ty prohlídky hradu to s batoletem moc není, ale taková procházka třeba na všech těch nádvořích a venkovních prostorách Malborku to dítě taky unaví i v kočárku (jestli ho máte sebou).Krom Gdaňska byla fajn i Gdyně.Já mám asi nejradši ten Hel, ale jak píšeš, musí vyjít počasí, jinak na té nudli nejde nic moc dělat. Hlavně s mrňousem- tedy, my dělali výpravy i v dešti a chodili k moři, když mrholilo, ale to už jsme byli větší.Přijde mi, že když výjde počasí, má úplně tu nejlepší přírodu, co jsem kdy viděla. Moře a lesy. To je moje A myslím, že tam se vyplatí kolo.

  To se mi líbí

 10. Oujéé, moje srdeční záležitost! Teda, úplně jsem se zasnila…Budu vám moc závidět a už teď se těším na článek My jsme chtěli s Alicí k Baltu v létě, že teda jako dáme moře, ať pozná něco nového (ale jelikož nesnášíme vedro a Balt milujeme, byl směr jasný). Jenže tehdy kvůli velkým vedrům a suchu – světe div se – začal Balt kvést a zakázali tam koupání, tak to trochu pozbylo smyslu. Letos v létě budeme leda asi tak za barákem na zahradě (až někdy zavítáš ke mně, pochopíš…), tak třeba zase za rok… Ať vám to klapne, tam je krásně všude a pro Floriho to bude úplný ráj!

  To se mi líbí

 11. [16]: I proto jsme se rozhodli jet už v červnu, riskujeme sice, že bude ošklivo, ale raději horší počasí bez koupání, než vedro a taky bez koupání. Těšíme se moc, hlavně proto, že to zase po nějaké době nebude prefabrikovaná dovolené od cestovky.

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s