SWAPujeme

Není to dlouho, kdy u nás byla založena swaperská skupina. Moc mě tenhle systém nadchnul! Je ekonomický a ekologický, pokud tedy pochopíte podstatu a držíte se pravidel (což je bohužel u některých lidí problém). Protože jsem se již několikrát ocitla v argumentační palbě poté, kdy jsem se zapojila do debaty o tom, jak by měl swap vypadat, rozhodla jsem se to důkladně prozkoumat.
SWAP, jak ho vidím já…
Aniž bych to tedy zkoumala do hloubky, tak pro mě swap znamená vyměnit nějakou nepotřebnou, ale funkční a zachovalou věc, či přebytky z domácí výroby/pěstování za jinou pro někoho nepotřebnou věc či přebytky. Nejde při tom až tak o peněžní hodnotu věcí, jde spíše o hodnotu využitelnosti, nebo jak bych to nazvala. Například přečetla jsem si knihu, která mě nezaujala natolik, abych si ji nechala. Kniha stála 300 Kč. Nabídnu ji tedy k výměně. Někomu se trefím do vkusu, je to jeho oblíbený autor, knihu chce. A nabídne mi za to 10 domácích vajíček, které mají hodnotu třeba 50 Kč. Cenově je to nepoměr, ale obě strany jsou spokojené, neboť získaly něco, co využijí. Samozřejmě, chci-li směnit například již nepoužívaný spotřebič, určitě budu vyhledávat směnu v odpovídající (vyšší) hodnotě.
Tedy: věc nevyhodím, nemusím kupovat novou, neplýtvám penězi a zdroji. Ekonomické a ekologické.
Pojďme se tedy podívat, jak to je. Možná budete svědky mého velkého omylu.
SWAP jako slovo
SWAP není zkratka, jak jsem se někde dočetla. Je to anglické slovo překládané jako měnit (něco za něco) či směna (něčeho za něco). Pro úplné pochopení uvádějí slovníky příklady:
* We swapped phone numbers. – Vyměnili jsme si telefonní čísla.
* Let’s do a swap! – doslova Udělejme výměnu!
A nečte se „svap“, jak všichni běžně říkají, ale „svop“.
Jak chápou SWAPování ostatní
Když jsem si to celé progooglovala, našla jsem množství článků o různých swapovacích akcích po celé republice. Například v Chrudimi lidé donesli oblečení a mohli si zase nějaké odnést (zdroj). O větších a pravidelně konaných akcích jsem našla článek i na jednom místním blogu. Takové akce začala naše regionální skupina pořádat také. Říkáme jim FREE SWAP a jde o to, že každý může věci na určité místo donést a odnést si zase něco jiného. To, co zbyde pak jde na charitu. A bývá to moc příjemně strávený čas.
Zjistila jsem také, že někdo realizuje swap tak, že si vyměňuje tajemné balíčky o předem určené hodnotě, ale nikdy neví, co přesně dostane (příklad zde). Myslím, že je to zajímavé zpestření toho běžného obchodního swapu, který ve skupině probíhá. Sama jsem jednou měnila hodiny za „něco pro syna“ a malý dostal 3 bezva autíčka. Takže si myslím, že pokud měníte něco, u čeho nelpíte na hodnotě protikusu, je super nechat se trošku překvapit.
Kromě běžné výměny v různých regionálních, ale i celosvětových skupinách (ať už měníte konkrétní kus za konkrétní kus, nebo tajemný balíček za tajemný balíček), se pořádají i SWAPY NA ŽIVO. Aneb výměna se domlouvá ihned na místě. O tom, jak vypadal liberecký swap na živo, napsal Český rozhlas. Podle mě pěkně vystihli podstatu celé této záležitosti.
Existuje tedy ten „správný“ swap?
Co se mi ale nepodařilo vygooglit, je definice swapu. Jak by měl tedy vypadat takový „správný“ swap, opravdu nevím. A nezbývá, než uznat všem mým oponentům v debatě, že pravda je vlastně na obou stranách.
A o co v tom mém sporu jde? Jde o to, že jsou lidé, kteří si doslova nadiktují nákupní seznam toho, co za svou věc chtějí. Inzerát pak může vypadat například takto: „Vyměním bavlněné povlečení na jednolůžko s motivem růží za 2 kusy krabiček vytahovacích kapesníčků z Lidlu.“ Ačkoli jsem tedy důvod, proč to někomu vytýkat, nenašla, pořád s tímto pojetím swapu nesouzním. Protože ale nejsem jediná, komu úplně nevyhovuje tahle hybridní forma výměny (starou věc někdo požaduje vyměnit za zcela novou), tak kamarádka založila novou mikroskupinu, která funguje na principu, který jsem popsala hned v úvodu. A je to fajn.
SWAP pro radost a z potřeby
Mám za sebou už poměrně dost výměn. Zpravidla to byly věci, které nepotřebuji, ale které se mi líbí. Například za biočesnek, jehož mi doma stále přebývá, neboť jsem se zásobila až moc megalomansky, jsem vyměnila lněné šaty na ramínka. Chacha, vyfoukla jsem je kamarádce! (No vážně, swap může být i takové drama!) Za plyšáka z Billy jsem vyměnila parádní magnetickou skládačku s dopravními prostředky. Za nevyužitý kapsář do školky jsem dostala výborné domácí nakládané okurky. Za zbytky látek domácí mýdlo a džem.
Kromě toho, že si vlastně děláte radost, může přijít tento výměnný obchod na řadu ve chvíli, kdy vám doma nečekaně přestane něco fungovat. Nám se těsně před Vánoci rozbila hubice k vysavači. Poptala jsem se ve skupině a povedlo se! Za tašku vlašáků máme staronovou hubici k vysavači.
Přeji vám (i sobě) mnoho krásných výměn!

18 komentářů: „SWAPujeme

 1. [1]: Právě proto mi to nejde na rozum. To už rovnou můžu dotyčnému dát třeba 100 Kč, aby si to koupil sám. Ale proti gustu… někoho třeba baví běhat po různých obchodech a schánět tam ty konkrétní věci. A už jsem viděla mnohem šílenější inzeráty. :-/ Ale jsem ráda, že se podařilo vytvořit malou, ale funkční komunitu, kde tohle nemusíme řešit.[2]: Včera jsem zjistila, že nějací nadšenci založili i místní regionální knižní swap. Asi to zkusím! [3]: Určitě doporučuji se podívat na Facebooku, zda taková komunita někde poblíž tebe nefunguje. Chce to někdy dost trpělivosti, ale ve většině případů je to bezva.

  To se mi líbí

 2. Fredy Kruger

  …. " Když šlápnu do vody ,tak musím zabrečet !Do každé boty, mi voda pak nateče !!"" Dej boty !… dám kalhoty ! z těch všechno vyteče !"… tak v Horní Wrutici, – ve naší obci,měnili předměty  bezdomovci !( oba dva předměty, byly – jich vlastní )… a po té  výměně, oba jsou šťastni !

  To se mi líbí

 3. Skvělé téma!Jak nějak moc nefunguju ve světě sociálních sítí, FB nevyjímaje, vůbec jsem netušila, že je výměnný obchod teď tak rozšířený a že má dokonce své spešl pojmenováníJinak je výměna věcí, které už nepotřebuju, za jiné, které se mi hodí a jinému už naopak ne, skvělý způsob, jak zamezovat plýtvání a třeba i ušetřit nějaký peníz. Hodně se mi to osvědčilo teď mezi různými maminkami – věci pro malé děti jsou využitelné jen na chvíli, takže mezi námi porůznu kolují bez ohledu na hodnotu protikusu; zkrátka jednou někdo vyřadí punčochy, tak mu za to jiný přinese domácí koláč, někdo se zbaví hraček na písek, tak za to dostane knížku, které se jiné dítě ani nedotklo… Je skvělé, když věci nekončí předčasně na smetišti!

  To se mi líbí

 4. [15]: Přesně, "naše" věci taky takhle kolují. Kamarádky mi je někdy třeba zase vrátí, někdy zase ne. Já zase pošlu dál, co jsem dostala jinde. A když mám něco, co se nehodí nikomu, tak to většinou jde na charitu. Ono i na tom swapu nejvíc frčí věci pro děti. Máme odtamtud fajn hračky.

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s