Zelený balkón část první

Jako dítě jsem měla takovou mírotvornou myšlenku, a sice, že by vedení města mělo všem rozdat truhlíky se zeminou a všichni by pak pěstovali krásné převislé muškáty. Město by pak bylo barevné a veselé, a veselí by byli i lidé. Od malička mám kladný vztah k rostlinám všeho druhu. Měla jsem v pokoji své vlastní rostlinky, starala jsem se o ně a dávala jim jména. Skoro jako panenky. Dokonce jsem si s nimi i povídala. U domu, kde jsme bydleli, bývala i malá zahrada. V centru města to bylo něco úžasného. Měla jsem tam i vlastní malý záhonek. Jednoho dne se však majitel domu rozhodl, že zahradu promění v asfaltové parkoviště. Tenkrát jsem to oplakala. Dost možná bych to oplakala i dnes.
Z nostalgických a výchovných důvodů jsem se rozhodla, že letos si trošku oživíme balkón. Důvody nostalgické jsem již popsala v úvodu, no a ty výchovné… opravdu bych nechtěla, aby si můj syn myslel, že jídlo roste v supermarketu. A opravdu bych chtěla, aby mu přišlo přirozené, jak to v přírodě funguje. Jedině tak totiž může mít přírodu rád, když ví, jak funguje.
Naše malé batole začíná být chytré jako rádio a všechno kolem sebe potřebuje poznat. Detailně. Když jsem nedávno pekla chleba, uždibovalo kousky (děsně mu to chutnalo) a když jsem bochník zavřela do trouby, nastal řev raněného tygra. V překladu by to mohlo zní asi takhle: „Mááááámíííííí! Proč jsi mi to sebrala? Proč jsi to zavřela do tý trouby? A kdy to konečně vyndáš a kdy to budu moct sníst. Mááááámíííí!“ Takže jsme si sedli před troubu, koukali na pomalu vzdouvající se chleba a čekali, až se upeče. Naštěstí ho za chvilku začal trápit nějaký nový problém, a tak odběhl něco kutit do pokoje. Ufff… chleba se bude péct dlouho, jsem ráda, že ten čas nemusím trávit čučením do trouby.
Takže myšlenkově bych to měla zvládnuté, motivaci taky mám, a teď ta PRAKTICKÁ STRÁNKA VĚCI…
Vymyslet co budeme na balkóně pěstovat nebylo tak těžké. Máme jediný požadavek: musí se to dát sníst. Ačkoli se mi líbí záplava barevných květin, mnohem raději mám, když jsou věci krásné také praktické. Takže jsem se rozhodla, že balkon oživíme hráškem (bude krásně fialově kvést) a malými rajčátky. Ráda bych přidala ještě nějaké jahody. A to by asi stačilo. Balkónek není nafukovací a já se nechci přecenit.
Takže ZELENÝ BALKÓN – ÚKOL NA MĚSÍC BŘEZEN: Vysét semínka rajčat a hrachu.
Rozhodla jsem se zkusit to od semínka. Vesměs se všichni shodují, že je to lepší, že jsou rostlinky zvyklé na jedno prostředí, nejsou vystaveny stresu z přesunu a změny. A taky vím, co a jak si zasadím. Ve výběru semínek jsem měla jasno, už delší čas sleduji počin s názvem Permasemínka a velmi mě nadchnul. Tak jsem se rozhodla jejich produkci ozkoušet a zároveň je tím podpořit. No, uvidíme.
Začetla jsem se také do knihy Kompletní návod k vytvoření EKOZAHRADY a rodového statku o permakulturním zahradničení, kde je i kapitola o balkónech a terasách (knihu napsal pan Svoboda, jeho web naleznete zde: http://www.ekozahrady.com). To jsem (ne)měla dělat. Došlo mi, že to fakt není jen tak. Že v mém plánu chybí bambilion věcí, a ta zcela zásadní je VODA. Příčí se mi zalévat pitnou vodou z kohoutku (která by navíc měla nějakou dobu stát, takže je nutné ji mít připravenou dopředu). V létě na balkóně také bydlí malý bazének, vloni jsem vodu vylévala, což mi rvalo srdce, protože byla vlastně čistá, takže letos poslouží nejen batoleti, ale i rostlinám. Nicméně to je taková nárazovka a chce to mít vymyšleno, jak budu zalévat. Takže úkol by měl znít asi spíš takto: Vyřešit svod dešťové vody do nějaké nádoby. Už vím, o čem bude pokračování o našem pěstitelském balkónovém pokusu…
Pěstitelství zdar!

10 komentářů: „Zelený balkón část první

 1. V dětství jsem měl malou zahrádku, kde jsem pěstoval hlavně kytky přinese e z přírody z luk a lesa.. Dlouho po tom, co jsem to přestal pěstovat, tam rostli furt jaterniky a trs snezenek, co mi dala holka od sousedů, je tam dodnes… Jinak na balkon jdou i růžové kvetoucí jahody a broskev kvetnikovs, také zkouším každý rok něco nového, teď predpestovsvsm peruanskou mochyni. M

  To se mi líbí

 2. [1]: ÓÓ! Tyjo, díky za postřehy. Jsem velmi zvědavá, jak to dopadne. Nechci začít moc megalomansky. Spíš je pro radost. Je super, že si zahrádečka žije dál vlastním životem. Ta moje skončila pod asfaltem. Ach, jaká škoda vyměnit kousek zelené oázy v centru města za kus asfaltové pouště. Ale aut je stále víc a parkovacích míst stále míň…

  To se mi líbí

 3. Jsou i převislé jahody do truhlíku, které můžeš mít třeba na parapetu. nevím, jak velký máš balkón, ale i s tou dešŕovkou jsme to měli tak, že jsem při dešti klidně zavěsila zvenku na hák kyblík. Rajčata sice můžeš vysévat v březnum ale do menší nádoby a nechat v bytě za oknem a ven je dávat až tak po zmrzlých, třeba je jen částečně otužovat, když je přes den teplo. S tím hráškem nevím, protože ten by chtěl oporu, roste do výšky a chce se zachytávat. Fandím ti moc a připomínáš mne samotnou za mlada. nyní máme zahradu a pěstujeme všechno možné, ale na balkoně jsem měla vždy plno květin, dokud manžel nerozhodl o jeho zasklení.

  To se mi líbí

 4. Hana Hávová

  Když bude suché léto jako loni, můžeš udělat jednu věc. Dej si mísu do dřezu a když budeš něco vařit a oplachovat zeleninu, nebo si jen opláchneš ruce, chytej vodu bez saponátů do mísy a tou vodou můžeš večer zalít rostlinky na balkoně. Rajčata, konkrétně, jsou na vodu dost náročný.

  To se mi líbí

 5. Jak kdybych to psala já – no, s trošku jinými zkušenostmi, ale základ stejný. Radši plevel než beton Já si na hrb vzala dokonce zahradu. A po třech letech jsem pořád na začátku. A s vodou také stále nevím A co teprve ti škůdci Ju, a i v hrachu jsem měla červíky Holt je zahradničení umění…

  To se mi líbí

 6. [3]: Díky za rady! Opora na hrášek bude, rajčata přesně, jak píšeš, budou doma a postupně otužovaná a jahůdky uvidíme, jak se ženu sazeničky. Musím do hobby marketu pro substráty.[4]: Jojo, přesně, chci využít i tuhle šedou vodu. Koupím ekosaponát, abych té vody mohla využít co nejvíc. [5]: Tyjo, červíci snad ne. Snad se tam na balkoně nedostanou. Cílem je vytvořit malou oázičku zeleně na balkoně, tak snad to půjde.

  To se mi líbí

 7. Ahoj Veki, tak co balkónová zahrádka? Podařilo se? A co prcek, zkoumá a kontroluje, kdy konečně bude něco klíčit? 🙂 Já si před nějakou dobou začala pěstovat avokádo z pecky a roste mi před očima

  To se mi líbí

 8. [7]: Ahoj Luci, nojo, zatím všechno vyklíčilo a hrášky už pomalu potřebují oporu. Chystám zelené pokračování. Prcek zatím chodí dělat hráškům "malá", neboť do nich hodil míč a jeden vyvrátil, tak jsme ho zachraňovali. Ale myslím, že mu zatím nedochází, že z toho bude něco k jídlu.

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s