Zelený balkón část druhá

Jaro pokročilo a země se zbláznila radostí ze slunce a všechno roste, pučí, kvete, voní, bzučí. Balkón už není tak osiřelý.
Zatím nejšílenější část pěstovací mise byla ta, která zahrnovala návštěvu hobbymarketu se zahradnickým oddělením. Vzala jsem si krosnu a vyrazila.
Jestli si právě představujete člověka s obřím batohem, který se snaží najít ten správný vchod do marketu, představujete si správně. Co se ale tomu člověku s batohem přihodí dál, to už je docela nepředstavitelné. Já totiž tyhle hyper super markety fakt nenávidím, toužím vždy jen po tom rychle zmizet. Takže jsem nervózní už 100 metrů před vchodem. A protože absolutně netuším, co kde mají, nezbývá mi, než si to projít pěkně všechno… postupně. Sekačky. Rýče a lopaty. Kolečka. Chemické mňamky pro obří úrodu. Citrusy. Orchideje. Bonsaje. Trpaslíci do zahrádky. Samozřejmě, že pytel zahradnické hlíny byl až úplně na konci. Tak jo. Substrát pro růže. Pro tůje. Pro trávníky. Pro jahodníky. Pro papriky a rajčata. Sušený hnůj. Sušený slepičinec. Uáááá! Pro smilování, chci jenom hlínu! Jenom hlínu! A pak jsem to konečně našla. Pytel obyčejné zeminy pro všechno, vhodné pro ekologické pěstování. Naložím pytel, pak ještě nějaké drobnosti. A rychle pryč.
Pak nastal ten skutečný problém. Můj batoh má 50 litrů. Můj právě zakoupený pytel se zeminou 55 litrů. K tomu ještě ty „drobnosti“…
Doma jsem – ano, nějak jsem se dostala domů i s celým nákupem – vysela jsem semínka a měla s nimi vážnou rozmluvu na téma „Běda vám, jestli nevyklíčíte“. Vyklíčila.
K výsevu jsem použila, co bylo zrovna doma k dispozici.
Na rajčata platíčko od vajec. Na hrachy roličky od toaleťáku.
Mají se čile k světu. Hrášky jsem už ubytovala venku, jsou to mrazuvzdorné odrůdy a na panelákovém balkoně jim už nic nehrozí. Vyhřátými byty jsou chráněni proti aprílovým rozmarům počasí. Po asi 14 dnech jsem nainstalovala i provázky, aby se rostlinky měly za co uchytit. Rostou před očima! Předpěstovávat se nemusí a dají se sít rovnou do záhonu, já však v našich podmínkách předpěstovala rostlinky doma a hned, jak vylezly ze země a vytvořily si kořínky, jsem je přemístila na koncové stanoviště.
Měla jsem trošku obavy, zda hrachům to přesazení neublíží. Ale dopadlo to bezvadně.
Po 14 dnech jsem přidala ještě oporu, aby se rostlinky měly čeho chytit.
Jen doufám, že se nebudou šplhat až k sousedům. 😀
Rajčata jsou samozřejmě trošku pomalejší a je s nimi větší piplačka. Zpočátku jsem je přikrývala igelitem, aby se v půdě držela vlhkost, ale jakmile semínka vyklíčila, dala jsem je k oknu na světlo a nechala je růst. Jen musím pečlivě kontrolovat, zda mají dost vláhy, ty papírové obaly na vejce rychle vyschnou. Snad jsem ale dostatečně svědomitá, rostou a začínají se klubat první pravé lístky.
Když je venku sluníčko a teplo, dávám je přes den na parapet na balkón, aby se otužila.
Jen nesmím zapomenout je na noc zase uklidit. Ven půjdou až v půlce května.
ÚKOL NA MĚSÍC DUBEN: Sehnat vhodné sazenice převislých jahod
Je to trošku záhada. Sazenice z marketu jsem nechtěla, jednat tam není nikde nic o tom, pro jaká stanoviště jsou dané sazeničky vhodné, zda budou převislé, či ne, a bych raději něco místního. V sousedním Jablonci prý bývá zahrádkářský trh, tak tam nejspíš zajedu a třeba budu mít štěstí. Či se mi snad podaří najít nějaké místní zahradnictví.
Podařilo se mi teď také sehnat nádobu na vodu, tak mohu začít střádat různě použitou, ale nezávadnou vodu z domácnosti. Zatím to ještě není nijak moc potřeba, ale když jsem teď narazila na fotky z konce dubna, na kterých jsme byli v letním oblečení, tak na sebe jistě větší spotřeba nedá dlouho čekat.
Rostlinám, půdě a radosti z pěstování zdar!

9 komentářů: „Zelený balkón část druhá

 1. Úžasný, přeju zdárně prosperující úrodu! Mám v tomhle směru černočerné svědomí. Kolem domu máme zahradu, sice mrňavou a většinu roku na její podstatnou část slunce nesvítí, ale pořád je to zelený nezabetonovaný kout, ve městě ohromně cenný. Ačkoliv jsem si předloni něco  studovala k permakulturním a ekologickým zahradám a plna nadšení si plánovala, co všechno tam vysázíme a jak se nám při minimální péči povede úžasná úroda, zůstalo nakonec jen u těch plánů Oživila jsem jen kompost, založila hmyzí domečky a maximálně využívala dešťovku, které teda v tom suchu bylo pramálo…Zeleň si i nadále žije vlastním nespoutaným životem. Taková škoda. Ovšem musím říct, že mě motivuješ!

  To se mi líbí

 2. [1]: Nazdar![2]: Pro úrodu se musí trpět. [3]: Myslím, že i nespoutaná zeleň a hmyzí domečky jsou bezva! Sice to není k jídlu, ale i tak. Já zase lituji, že nemám kam dát hmyzí, čmeláčí či ptačí domečky. Ale jednou se na to těším! Město mi leze na nervy, čím dál tím víc…

  To se mi líbí

 3. Veki, rada, rajčata postříkat proti padlí. Snad to píši dobře, mamka předpěstovává a sazeničky musí postříkat, jinak ji zahynou. Nevím, zkus si zjistit informace.  To pěstování není legrace Ale počkej ta rajčata

  To se mi líbí

 4. [5]: Díky. Doufám, že jo![6]: Padlí snad ne. Kde by se ta rajčata nakazila? Nevím, jak to funguje, ale to by musela být nakažená semínka, nebo hlína, ne? Semínka mám fakt kvalitní, česká, nehybridní a zeminu novou, čistou.Jahody jsem nakonec sehnala na trhu. Tak jsem si koupila 4 převislé. Vypadají zdravě a pěkně, tak doufám, že jim to vydrží.Díky za rady a postřehy.

  To se mi líbí

 5. [4]: Jo, já té naší zahradě říkám U Šípkové Růženky a jsem vlastně docela ráda, že místo greenu a tůjí tam máme živo Ještě chystám ubytování pro škvory a podobnou havěť, jinak hmyzu i ptákům se u nás moc líbí, asi jim to takhle vyhovuje. Chápu, že ti město leze krkem…kdybychom nežili ve čtvrti, která je takovým maloměstem sama o sobě s lesem za bukem, tak bych taky nutně chtěla pryč.

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s